Maths Mate Sheet 7 Term 4 Question #22

The Problem: Which deal cost less per litre?

A) $32 for 4 l

B) $8.50 for 1 l

How I solved it: First I added $8.50 four times to see if it goes over $32. The answer was $34. So the answer is number A) $32 for 4 L.

This entry was posted in Maths Mate problem solving by zoe2012. Bookmark the permalink.

About zoe2012

Hi my name is Zoe and I am in Year 5. In my family is Mum, Dad, my sister Sammi and me. I have a gorgeous cat called Ghostie. She is about 2 years old and I really love her. My favourite sport is swimming. Some of my friends are Hannah, Bill, Jessie, Sozoe and Paris.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *